Kako tjelovježba utječe na raspoloženje?
Koliko puta ste čuli priču kada je netko bio neraspoložen, otišao je na neki trening i – nakon toga mu se raspoloženje drastično popravilo? “Nije mi se danas dalo dolaziti na trening, ali sam se prisilila znajući da ću nakon treninga biti umorna i – sretna!”, svakodnevno čujemo u teretani. Što točno trening učini čovjeku da se nakon njega osjeća sretno? Tajna je u utjecaju fizičke aktivnosti na endorfin, poznat kao “hormon sreće”. Kada ga je dovoljno, osjećamo se dobro, no čim ga je manje nego što nam je potrebno javljaju se osjećaji tjeskobe, tuge, pa čak i depresije. Endorfin djeluje i na apetit i seksualnost. Potrebno je učiniti što je više moguće kako bi održavali endorfin i podizali ga.
Da bi to napravili ključne su tri stvari:
- redovita tjelovježba i kretanje
- izloženost sunčevom svjetlinom
- biranje namirnica koje sadrže u sebi serotonin
Trening s utezima, pilates, aerobik, joga i istezanje su fantastične vježbe za snagu, fleksibilnost i upravljanje stresom. Međutim, aerobna tjelovježba, uključujući hodanje, trčanje, biciklizam i plivanje najučinkovitiji su u povećanju sinteze endorfina u mozgu. Optimalna količina vježbe potrebne kako bi se poboljšala sinteza endorfina u mozgu je 3 sata tjedno ili 30 minuta većinu dana u tjednu.
Kada organizam oslobađa hormon endorfin,osoba ima osjećaj zadovoljstva i sreće,što je dovelo do toga da se ovaj hormon popularno naziva i “hormonom sreće”. Redovno korištenje fizičke aktivnosti je najbolja garancija za dobro zdravlje i pojačanu stimulaciju produkcije endorfina. Ova dodatna doza endorfina je uzrok energije koja se dobija pri upotrebi fizičkih vježbi bez iscrpljivanja.
Svakako, fizička aktivnost ne znači samo oslobađanje endorfina, već je dokazano i da je životni stil koji uključuje sport najzdravija opcija iz više razloga. Pravilno dozirano i sistematsko vježbanje dovodi do smanjenja rizika od kardiovaskularnih bolesti, smanjuje se arterijski pritisak i sve loše posljedice sjedilačkog načina života, smanjuje se i rizik od oboljevanja od dijabetesa.
Evidentno, sport predstavlja moćno oružje koje ne može biti zamjenjeno konvencionalnom medicinom. Tjelovježbom će se oslobađati hormoni koji potiču dobro raspoloženje. Samopouzdanje ima veliku ulogu u određivanju raspoloženja. Vježbanjem ćete poboljšati svoj izgled, osjećat ćete se samouvjerenije, a u konačnici ćete biti bolje raspoloženi.
Pored toga što se osjećamo dobro zbog oslobađanja endorfina i serotoina koje proizvodimo fizičkom aktivnošću, pored svih pozitivnih strana koje smo iznjeli, biti sportaš predstavlja način života iz dana u dan sve važniji u današnjem brzom i stresnom okruženju.